CHINA


Idź do treści

Bedac w Chinach

Informacje Praktyczne

INFORMACJE PRAKTYCZNE


RÓŻNICA CZASU

W ciągu pierwszych dni pobytu w Chinach dużą trudność może sprawić dostosowanie się do różnicy czasu. Przekraczanie sfer czasowych nie jest bowiem obojętne dla organizmu. Nie powinny dziwić zaburzenia snu, trudność w koncentracji, zaburzenia gastryczne, brak apetytu, rozdrażnienie. Są to charakterystyczne problemy związane z dalekimi podróżami. Organizm i jego zegar biologiczny muszą dostosować się do nowych warunków. Po kilku dniach objawy znikają. Po powrocie do kraju mogą na krótko powrócić.
Różnica czasu pomiędzy Chinami i Polską zależy od pory roku. W czasie letnim jest to 6 godzin (12:00 w Polsce = 18:00 w Chinach). W czasie zimowym różnica zwiększa się do 7 godzin.


HOTELE

Ogromna turystyczna popularność Chin wpływa na rosnącą z roku na rok liczbę hoteli. Ich standaryzacja odpowiada normom światowym, przy czym - co warto podkreślić - często przewyższa hotele analogicznej klasy w Polsce i wielu krajach Europy. Wybór jakości usług uzależniony jest przede wszystkim od charakteru wyjazdu i przewidywanego budżetu. Potrzeby turystyki tradycyjnej w pełni zaspakajają hotele 3* - w ich pokojach znajdują się zawsze funkcjonalne meble, telewizor, telefon oraz urządzenie do parzenia herbaty. Łazienki wyposażone są w zmieniane każdego dnia ręczniki i zestaw podstawowych przyborów higienicznych: mydło, grzebień, szampon, często jednorazowe szczoteczki i pasty do zębów. Do dyspozycji gości są także jednorazowe kapcie. Pokoje są zawsze klimatyzowane. Najczęściej pojawia się system centralnej klimatyzacji, dającej sterowany indywidualnie nadmuch chłodnego lub ciepłego powietrza.
Turystyka typu incentive, turystyka VIP-owska i biznesowa chętnie natomiast sięgają po hotele 4* i 5* - głównie ze względów prestiżowych. Oprócz wymienionego wcześniej podstawowego wyposażenia - w tym standardzie w pokojach znajdują się suszarki do włosów, mini - barki ( z odpłatną zawartością),często także szlafroki, funkcjonuje indywidualna klimatyzacja. W większości z nich istnieje bezpośredni dostęp do Internetu. Korzystanie z niego najczęściej jest odpłatne, choć bywają hotele (również 3*), w których za tę usługę nie pobiera się dodatkowych opłat.
Doba hotelowa zaczyna się o godz.14:00, kończy o godz.12:00. Należy pamiętać, że hotele nie mają obowiązku zakwaterowania gości przed tym czasem, nawet w przypadku wczesnego przyjazdu.

LOKALNY TRANSPORT

Taksówki w Chinach są bardzo tanie. Cena za 1 km jest zróżnicowana nawet w obrębie jednego miasta. Wiąże się to z jakością samochodów, wyposażeniem w klimatyzację itd. Różnice w taborze widać na pierwszy rzut oka. Aby skorzystać z taksówki, zatrzymuje się ją na ulicy. W hotelu można o to poprosić obsługę . Niewielu taksówkarzy zrozumie, dokąd zawieźć pasażera, jeśli ten nie porozumiewa się po chińsku. Doskonałym rozwiązaniem jest posiadanie kartki z napisanym po chińsku miejscem docelowym. W tym przypadku można poprosić o pomoc pracowników recepcji. Warto też mieć zawsze przy sobie wizytówkę hotelu. Bardzo ważne jest, by turyści korzystali wyłącznie z taksówek oznakowanych i licencjonowanych.


Pociągi chińskie udostępniają podróżnym dwa rodzaje miejsc: tzw. hard seats (miejsca twarde) i soft seats (miejsca miękkie). Przy przejazdach nocnych podział jest podobny. Wersja „soft” - to miejsca sypialne, rozmieszczone w czteroosobowych, zamykanych przedziałach. Wersja „hard” natomiast zapewnia miejsca do leżenia w wagonach bez zamykanych przedziałów (poza pociągiem do Tybetu) , pogrupowane w wydzielonych, sześcioosobowych, otwartych przestrzeniach. Tego typu miejsca nie są jednak wykorzystywane przez organizatorów turystyki, ceniących komfort swoich turystów.
Na większości tras turystycznych i pomiędzy głównymi miastami Chin kursują ekskluzywne, nowoczesne, szybkie pociągi, zapewniające pełny komfort podróży. W głębi kraju i w miejscach mniej uczęszczanych spotyka się raczej kolej „dawnego typu”, choć i tutaj jakość przejazdów jest całkowicie satysfakcjonująca. Wszystkie wagony sypialne wyposażone są w pościel, zapewniony jest wrzątek (warto pamiętać o zabraniu ze sobą kubków i herbaty lub kawy). Do dyspozycji pozostaje przedział pełniący funkcję umywalni. W każdym składzie znajduje się wagon restauracyjny. Grupy turystyczne mają możliwość uniknięcia podróżowania z głównym bagażem, który można nadać osobno. Jest to bardzo wygodne ze względu m.in. na duże ograniczenie miejsca w przedziałach. Przy takim rozwiązaniu podróżuje się z bagażem podręcznym, w którym zgromadzone są rzeczy potrzebne podczas przejazdu nocnego (w tym także zażywane lekarstwa). Główny bagaż, nadawany osobno, musi zostać zabezpieczony kłódką lub zamkiem szyfrowym (wymóg stawiany przez kolej). Nie należy umieszczać w nim przedmiotów wartościowych. Ta niezwykle wygodna propozycja ma jeden słaby punkt: czasami transportowany bagaż ulega uszkodzeniu, dlatego decyzję o skorzystaniu z niej podejmują każdorazowo sami turyści.


Przeloty wewnętrzne są alternatywą dla przejazdów pociągami. W niektórych wypadkach stanowią jedyną możliwość dotarcia do odległych regionów kraju. Ogromna sieć połączeń umożliwia dotarcie do 140 miast. Podróżujący obsługiwani są przez ponad 20 krajowych linii lotniczych, największe z nich (m.in. Air China, China Easter Airlines, China Southern Airlines, Shanghai Airlines, China Southwest Airlines, China Norhwest Airlines, China Norhthern Airlines, Yunnan Airlines i in.) oferują przeloty w oparciu o nowoczesny tabor samolotowy. Podróżując po Chinach, należy pamiętać o restrykcjach, jakie obowiązują zawsze w liniach lotniczych. Chińskie linie wymagają dodatkowo zabezpieczenia bagażu kłódką lub zamkiem szyfrowym, ograniczają ilość przewożonego w bagażu głównym alkoholu do 2 butelek na osobę oraz - co zostało niedawno również wprowadzone w liniach międzynarodowych - istnieje zakaz wnoszenia na pokład jakichkolwiek płynów (poza zakupionymi na lotnisku w strefie po przejściu odprawy bezpieczeństwa).

CO WARTO JESZCZE WIEDZIEĆEĆ

Napięcie w sieci elektrycznej wynosi
220V, podobnie jak w Polsce, Często jednak tradycyjne polskie wtyczki nie pasują do chińskich kontaktów. W naszych sklepach elektrycznych można nabyć specjalne adaptery, pomocne zwłaszcza w podróży obejmującej różne regiony .

W Chinach
woda z kranu nie nadaje się do picia bez przegotowania.W hotelach dostępne są termosy z gorącą wodą lub urządzenia do jej gotowania. Można jednak używać nieprzegotowanej wody do codziennej higieny (również stomatologicznej) , mycia owoców itd.

Śniadania w hotelach o standardzie od 3* wzwyż - zawsze są podawane w formie bufetu. Lunche i kolacje (lub obiadokolacje) w przypadku grup turystycznych organizowane są w restauracjach, bazują na kuchni chińskiej z uwzględnieniem kulinarnych upodobań Europejczyków.

Chiny są bardzo bezpiecznym krajem. Na spacer ulicami miast można się wybrać nawet późną porą. Oczywiście w miejscach atrakcyjnych turystycznie, na tłocznych bazarach itd., należy zwracać szczególną uwagę na kieszonkowców.

Robiąc zakupy na bazarach, w małych sklepikach czy u sprzedawców na ulicy, koniecznie trzeba się targować tak, by cena zakupu wynosiła ok. 50% ceny wywoławczej.

Kupując perły, jedwabie, zegarki itd., należy pamiętać, że gwarancję jakości posiadają wyłącznie towary zakupione w sklepach państwowych. Na bazarach, ulicach i targowiskach sprzedawane są bowiem perfekcyjnie wykonane kopie, których odróżnienie od oryginału wymaga niekiedy mistrzowskiego oka.


PRZYDATNE TELEFONY

W większości miejsc w Chinach nie ma problemu z zasięgiem sieci komórkowych.
Ważne numery telefonów:
110 - policja
112 - lokalna pomoc w nagłych wypadkach (telefon alarmowy)
119 - straż pożarna
120 - pogotowie ratunkowe

W przypadku poważnych kłopotów o pomoc można się zwracać do Ambasady Polskiej.

Adres Ambasady RP w Pekinie:

1 Ritan Lu, Jia Guo Men Wai, 100600 Beijing
tel.(0086 10) 65321235 do 37





Powrót do treści | Wróć do menu głównego