CHINA


Idź do treści

Suzhou

Atrakcje Chin



Kiedy w 534 roku p.n.e. władca królestwa Wu zakładał tu swoją stolicę, nie mógł przypuszczać, że przetrwa ona całe wieki, i że tkwiąc niezmiennie przez 2500 lat w tych samych granicach, stanie się symbolem doskonałości i piękna. Dziś to miasto, zawieszone nad brzegami przecinających je kanałów, wsparte na niezliczonych mostkach i otulone zielenią ogrodów nie ma sobie równych w całym kraju.

Suzhou emanuje spokojem i harmonią, która obecna jest w każdym aspekcie życia miasta. Tu echa przeszłości potrafią współbrzmieć bez trudu z duchem teraźniejszości. Dawne wąskie uliczki, stare chylące się domy z bielonymi ścianami, pranie płukane w przepływającym pod oknami kanale – takie obrazy to naturalna pamiątka dawnych czasów. Szerokie aleje, wysokie budynki czy eleganckie sklepy są natomiast odpowiedzią na wyzwania stawiane przez upływający czas. Te dwa różne oblicza nie stanowią tu rażącego kontrastu, lecz doskonałe uzupełnienie. W Suzhou bowiem nowoczesność wkomponowuje się w wykreowany przez wieki wizerunek miasta z mistrzowską niemal precyzją. Miasto rozwija się, a jego „duch” pozostaje niezmienny, jakby zatrzymany w czasie. Bo przecież jest jak dawniej: przerzucone ponad kanałami przepiękne mosty zapewniają ten sam urok; na okolicznych drzewach morwowych od tysięcy lat jedwabniki snują swą nić, a zwinne palce tutejszych kobiet tworzą bajeczne hafty.

Wciąż też największym bogactwem Suzhou są jego ogrody. Wystarczy przekroczyć ich bramy, by ujrzeć kunszt i perfekcję, by znaleźć się w świecie pełnym harmonii i piękna. Każdy ogród stanowi odrębne dzieło sztuki, w którym istotny wydaje się nawet najmniejszy detal. Wymagają więc skupienia charakterystycznego dla kontaktu ze sztuką. Wtedy można dostrzec zachwycające obrazy utworzone przez ich poszczególne elementy, docenić ich artyzm oraz poczuć klimat towarzyszącej im filozofii. Klasyczne chińskie ogrody z założenia służyły nie tylko wypoczynkowi. Przede wszystkim miały być miejscem doświadczenia idealnej harmonii sprzyjającej wewnętrznej równowadze. Główną intencję stanowiło stworzenie krajobrazu jak najbliższego naturze tak, by ręka kreującego była jak najmniej widoczna. Jedynie bliskość i jedność z naturą daje możliwość głębokiej refleksji i medytacji.

Warto więc zwiedzać ogrody Suzhou nieśpiesznie. Poddać się ich klimatowi, pozwolić sobie na chwilę zadumy. Warto zatrzymać tę chwilę.




WARTO ZOBACZYĆ:


Ogrody Suzhou - galeria

Produkcja jedwabiu
- galeria

Instytut Haftu
- galeria

Świątynia Konfucjusza
- galeria

Panmen
- galeria


Powrót do treści | Wróć do menu głównego