CHINA


Idź do treści

Trzy przelomy Rzeki Jangcy

Atrakcje Chin



Trzy Przełomy Rzeki Jangcy - to wspólna nazwa niezwykłego zespołu krajobrazowego, jaki rozciąga się wzdłuż biegu rzeki pomiędzy miastami Chongqing i Yichan. To właśnie na tym odcinku (w obu kierunkach) organizowane są kilkudniowe rejsy (3 dni w kierunku „z prądem", 4 dni – w kierunku „pod prąd”). Statki wycieczkowe, zróżnicowane pod względem standardu i gwarantowanego komfortu (od bardzo podstawowych, turystycznych – po luksusowe, 5*****), zapewniają możliwość poznania tego najbardziej spektakularnego odcinka rzeki Jangcy.

Pierwszym mijanym przełomem jest ten najkrótszy – Qutang. Nurt zaczyna być coraz bardziej rwący, ponieważ wciśnięte w wodę skały udostępniają jej niewiele miejsca. Wąski otoczony ścianami przesmyk, w którym pełno niepokojących wirów, obrasta skałami niemal schodzącymi się ze sobą wysoko ponad wodą. Pozostaje znikomy prześwit. Trudno wyobrazić sobie, jakiej precyzji wymaga przeprowadzenie statku przez to miejsce.

O ile Qutang rzeczywiście może budzić chwile grozy, o tyle kolejny, 45-kilometrowy Przełom Wu straszy już tylko samą nazwą - „Wąwóz Czarownic”. Rzeka otulona jest wzgórzami o wysokości prawie 1000 metrów. W ich obliczu statek wygląda niczym łupina wobec kolosa. Nurt, już nieco spokojniejszy, kryje jeden z najgłębszych odcinków. Koryto rzeki skręca niespodziewanie raz w jedną, raz w drugą stronę, opływając poszczególne góry. Malownicze tło utworzone przez 12 szczytów Gór Wushan (Czarownic) dodaje całości uroku. Miejsce to olśniewa niepowtarzalną atmosferą.

Ostatni i najdłuższy z przełomów - Xiling, zasłynął w przeszłości jako najbardziej niebezpieczny ze względu na liczne wiry i wyrastające na drodze statków skały. Dziś nie wiąże się on z żadnym niebezpieczeństwem, ale dawniej wiele małych łodzi nie radziło sobie z pokonaniem tego odcinka rzeki.

Pomiędzy poszczególnymi przełomami pojawiają się też inne atrakcje. Jest m.in. „Miasto Duchów” – Fengdu, do którego trafiają dusze nie zasługujące na raj; jest Shibazhai (Forteca Cennych Kamieni) ze szkarłatnym Pałacem Orchidei oraz Wąwóz Miechów, gdzie prehistoryczny lud Ba składał w niszach skrzynie ze szczątkami bliskich.

Całość zamyka Wielka Tama – jedno z największych przedsięwzięć na świecie. Gdy inwestycja zostanie zakończona, duża część terenów widzianych od strony rzeki ulegnie zalaniu. Przełomy Rzeki Jangcy pozostaną, choć nigdy już nie będą takie jak teraz. Znikną wioski, pod wodą znajdą się ogromne obszary, podniesie się poziom wody. Sceneria tych miejsc zmieni się na zawsze.


RZEKA JANGCY - POWRÓT




Powrót do treści | Wróć do menu głównego